ПОЛОЖЕННЯ
про порядок і умови працевлаштування педагогічних працівників
у Пугачську загальноосвітню школу I ступеня Клесівської селищної ради
Сарненського району Рівненської області
I.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1.Дане положення розроблено відповідно до Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту". Кодексів законів про працю України, Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року №778, з метою якісного відбору та комплектування закладу педагогічними кадрами.
1.2.Це положення визначає порядок і умови заміщення вакантних посад педагогічних працівників у закладі.
1.3.Педагогічною діяльністю можуть займатися особи з високими моральними якостями, які мають відповідну освіту, належний рівень професійної підготовки, фізичний та психічний стан здоровя яких дозволяє виконувати професійні обовязки в закладі освіти.
1.4.Положення про порядок і умови заміщення вакантних посад педагогічних працівників закладу освіти забезпечує конституційне право рівного доступу до освітньої діяльності громадян України.
1.5.Прийняття на роботу осіб, які не пройшли конкурс, не допускається.
1.6.Для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад наказом керівника закладу освіти створюється комісія у складі голови, секретаря і членів комісії.
1.7.До складу комісії з працевлаштування педагогічних працівників залучається керівник методичного обєднання закладу освіти.
II. УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ ВІДБОРУ
2.1.Рішення про проведення конкурсу приймається головою комісії по мірі необхідності при наявності вакантних посад у закладі.
2.2.Відбір педагогічних працівників у заклад освіти проводиться, як правило, в серпні поточного року а також в міру необхідності.
2.3.Відбір на заміщення посад педагогічних працівників проводиться на вакантні посади. 2.4.Оголошення про проведення відбору на вакантні посади оприлюднюється на сайті закладу освіти. У разі потреби заклад освіти може додатково опублікувати такі оголошення в друкованих засобах масової інформації. Оголошення має містити:
- повну назву закладу освіти;
- найменування вакантних посад;
- вимоги до претендентів;
- термін подання заяв та документів;
- адресу та номери телефонів керівника закладу освіти.
2.5.Особи, які подали необхідні документи до закладу освіти для участі у відборі є кандидатами на зайняття вакантної посади (далі – кандидати).
2.6.Забороняється немотивована відмова на участь у відборі та вимагання відомостей і документів, не передбачених чинним законодавством.
2.7.Конкурс проводиться поетапно :
1) публікація оголошення про проведення відбору на вакантні посади;
2) прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у відборі, та їх попередній розгляд на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посад;
3) проведення іспиту та співбесіди;
2.8.Термін подання заяв та документів для участі у відборі не може бути більшим ніж один тиждень від дня опублікування оголошення про відбір.
III. ПРИЙОМ ТА РОЗГЛЯД ДОКУМЕНТІВ
3.1.Особи,які бажають взяти участь у відборі подають до конкурсної комісії такі документи : - заяву про участь у відборі;
- заповнену особову картку (форма П-2) з відповідними додатками;
-копія документів про освіту, засвідчені нотаріально чи в іншому встановленому законодавством порядку;
- копію першої та другої сторінок паспорта громадянина України, засвідчену керівником закладу освіти.
3.2.Особи можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня і репутації (копія документів про підвищення кваліфікації, присвоєння наукового ступеня або вченого звання, характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).
3.3.Комісія перевіряє подані документи на відповідність їх встановленим вимогам щодо прийняття на посаду, передбаченим для кандидатів.
3.4.Особи, документи яких не відповідають встановленим вимогам, і, якщо кандидат наполягає на участі у відборі за даних обставин, за рішенням голови комісії він допускається до відбору, а остаточне рішення щодо цього кандидата приймає комісія.
IV. ПРОВЕДЕННЯ ІСПИТУ ТА ВІДБІР КАНДИДАТІВ
4.1.Іспит проводиться комісією з метою об’єктивної оцінки знань і здібностей кандидатів на посаду.
4.2.Голова комісії визначає дату проведення іспиту та повідомляє кандидатів про місце і час його проведення.
4.3.Під час іспиту перевіряється знання Конституції України, Законів України "Про освіту", а також законодавство з урахуванням специфіки функціональних повноважень.
4.4.Порядок проведення іспиту та перелік питань на перевірку знання законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень затверджується керівником закладу освіти.
4.5.Кандидати, які не склали іспит, не можуть буду рекомендовані комісією для призначення на посаду.
4.6.Комісія на підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад. Рішення комісії приймається відкритим голосуванням простою більшістю голосів. Якщо голоси розділились порівну, приймається те рішення , за яке проголосував керівник закладу освіти.
4.7.Засідання комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії і подається керівникові не пізніше ніж через два дні після голосування. Кожний член комісії може додати до протоколу свою окрему думку.
4.8.Комісія повідомляє кандидатів про результати відбору в той же день.
4.9.Рішення про призначення на посаду кандидата приймає керівник на підставі пропозиції комісії протягом місяця з дня прийняття рішення комісією.
4.10.Рішення комісії може бути оскаржене керівнику закладу освіти після ознайомлення з цим рішенням.